piatok 29. apríla 2011

Tip na príjemné čítanie















































Joann DAVISOVÁ, Kniha o pastierovi – Ako jednoduchá motlidba zmenila svet

... „Niečo ťa trápi?“

„Záleží na tom?“ spýtal sa pastier.
„Veľmi,“ odvetil Starec. „Je lepšie putovať naľahko, bez smútku, hnevu či strachu. Bez žiarlivosti, predsudkov alebo zlosti.“
„Čo mám robiť?“ spýtal sa pastier.
„Každé ráno, keď sa zobudíš, prisľúb úsvitu, že udržíš svoje srdce ľahké ako pierko. Zopakuj to znova každý večer pri západe slnka.“
„A čo sa stane, keď to budem robiť?“ spýtal sa pastier. ...


Túto milú knižôčku som dostala od svojho mužíčka. Malá, nenápadná kniha, ktorú máte prečítanú „za pár minút“. Má úžasnú a akoby až magickú atmosféru a ja som si ju hneď zamilovala. Je veľmi pozitívna a pri jej čítaní mám vždy príjemný pocit. Vrelo ju odporúčam, či už pre osobné potešenie alebo ako nápad na milý darček.

štvrtok 28. apríla 2011

Torta ... aj pre oslávencov :)


Priznám sa, že vypekanie rôznych sladkých či slaných dobrôt ma baví každým rokom čoraz viac. Mala som obdobie, keď som robila stále tie isté maškrtky, lebo bolo vždy zaručné, že budú chutiť.

Prišiel však čas na zmenu a ja som dostala chuť "vytvárať" nové dobroty, predovšetkým ak sa aj vyskytla príjemná udalosť.

Tak som dopadla aj s touto tortou, o ktorú sa s Vami rada podelím a ktorú som robila na jednu našu rodinnú oslavu.

Je vážne veľmi jednoduchá, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá a môžete ju vždy obohatiť, či obmeniť o niečo „svoje“.

Pôvodný recept nie je z mojej hlavy. Našla som ho niekde na internete, keď som hľadala nejaký zaujímavý recept na tortu. Takže, nech sa páči:

Ľahká a osviežujúca Stracciatelapotrebujeme:

Na piškótový korpus:          
3 vajcia, 60 g cukru, 60 g hladkej múky, 0,5 balíčka prášku do pečiva, 20 g kakaa a 2 lyžice oleja
Na krém:
500 ml bieleho jogurtu, 2 balíčky vanilkového (resp. vanilínového) cukru, 500 ml šľahačky, 2 balíčky šľahačkového stužovača, 100 g horkej čokolády, 100 g čokolády Margot a 1 balíček želatinového stužovača za studena (od Oetkera)

Ja som ešte do receptu pridala vykôstkované višne a celú tyčinku margot som nepoužila.

Postup:
Žĺtky vymiešame s cukrom do peny, pridáme olej a opäť premiešame. Múku zmiešame s práškom do pečiva a kakaom a pridáme k žĺtkom, dobre premiešame a nakoniec ľahko vmiešame sneh z bielkov. Zmes vylejeme do vymazanej a múkou vysypanej tortovej formy (veľkosť 24 cm) a dáme do vyhriatej rúry piecť na 180 stupňov cca 10 minút. Po upečení piškótový korpus necháme dobre vychladiť, potom korpus položíme na tácku a okolo neho dáme umytý rám tortovej formy.
Jogurty zmiešame s cukrom, šľahačky vyšľaháme so stužovačom, čokolády nahrubo nastrúhame a višne si necháme odkvapkať. Do pripravého želatinového stužovača pridáme jogurt, poriadne premiešame, pridáme šľahačku a časť z nastúhanej čokolády. Krém potom po častiach nanášame na korpus a prekladáme ho višňami. Vrch ešte posypeme zvyšnou čokoládou a višňami a dáme na noc vychladiť. A potom si už len maškrtíme!



piatok 8. apríla 2011

Čo si dokážeme sami vyrobiť, alebo TAPETY na rôzny spôsob

... a pritom stačí len malá inšpirácia na návšteve u susedov J . Nikdy neviete, kde Vás môžu postretnúť skvelé nápady. Stačí si ich len všimnúť a neskôr aj zúžitkovať.

My sme tak doma dopadli s tapetami. Prvotný nápad bol vyrobiť si nábytok do chodby a neskôr sa tapeta okrem chodby vyskytla aj na iných miestach. Ale pekne po poriadku.

Vešiaková stena.
Stačí skutočne veľmi málo. Mali sme inšpiráciu od susedov, vybrali si tapetu, ktorá sa nám páčila a najlepšie sa hodila tam, kam sme potrebovali. Na trhu je v dnešnej dobe neuveriteľne široká ponuka rôznych druhov, farieb, kombinácii, ... V špecializovaných predajniach Vám veľmi radi poradia, aký typ tapety a tiež lepidla sa najlepšie hodí na ten ktorý povrch a koľko toho potrebujete. Mali sme teda tapetu, zadovážili si drevotrieskovú dosku. Tú sme si kúpili v obchodnej sieti, kde predávajú tovar pre dom, bývanie a záhradu – narezali nám ju na mieru. No a nakoniec sme si vybrali vešiakové kovanie, aby sa malo kam vešať. Doma sme si všetko pripravili. Tapetu nalepili na dosku tak, aby boli oblepené aj boky (aby to pekne vyzeralo), pripevnili vešiakové kovanie. Nakoniec sme dosku priložili na stenu, predvŕtali diery cez dosku do steny, do dierok v stene dali hmoždinky a dosku prišróbovali.
Finálna verzia nášho „chodbového nábytku“ je otapetovaná doska doplnená o botníky, policu na topánky a vrchnú odkladaciu policu.



Tapeta v priestore.
Keď sme kupovali tapetu, kúpili sme jej viac ako bolo treba a čo to nám z nej ešte zostalo. Do domácnosti sme si zaobstarali obývačkovú stenu, ktorá stojí v priestore, aby ho predeľovala a jej zadná časť bola vážne otrasná. Tak sme využili tapetu. Je to veľmi efektné. Jednoducho sme len tapetu nalepili na tú nepeknú zadnú časť a bolo.



Tapeta na klasický spôsob v malom.
A keďže i po tomto všetkom nám z tapety ešte zostalo, nalepili sme si ju jednoducho na stenu. Neotapetovali sme celé steny, použili sme ju len ako detail.



pondelok 4. apríla 2011

Šalátové variácie nie len na večeru.

Po dlhej zime konečne prišla jar. Vždy mám pocit, že zima nemá konca kraja a keď sa všetko začne prebúdzať, úplne ma to nabije energiou a takým tým zvláštnym tešivým pocitom.

Jar je úžasný čas. Po tom, ako som ešte nedávno do seba „ládovala“ ťažšie jedlá s pocitom, že ma obalia a zahrejú, sa aj moje chute začínajú uberať iným smerom a v mojom, teda aj v našom rodinnom, jedálničku si svoje miesto upevňujú šaláty.

Vždy je najlepšie využiť zeleninku, ktorú dané ročné obdobie ponúka. Popravde, na toto vlastne vôbec nemyslievam a zvyčajne si vyberám to, na čo práve máme chuť a „čo kuchyňa dá“.


Ponúkame niekoľko typov:


Šalátová variácia 1.
Potrebujeme: červenú kapustu, mladú cibuľku, paradajky, trošku soli a olivového oleja. Suroviny jednoducho nakrájajte do misy, osoľte, pokvapkajte olivovým olejom a premiešajte. Je to jednoduché a hotové za pár minút.


Šalátová variácia 2.

Základom je šalátová variácia 1. Pridajte navyše žeruchu a pripravte si zálievku.
Na zálievku potrebujeme: olivový olej, trošičku octu balsamico (ak dáte viacej kvapiek citrónu, nemusíte ho použiť  J ), horčicu (u nás doma používame dijonsku, ale tak snáď aj obyčajná to zvládne) a niekoľko kvapiek citrónu. Všetko spolu vymiešajte a nalejte na uz pripravený šalát. Premiešajte a hor sa do papania.



Šalátová variácia 3.
Aj tu je základom šalátová variácia 1. Pripravený šalát zmiešajte s trochou majonézy a bielym jogurtom. Miesto jogurtu môžete použiť aj kyslú smotanu. Kto má ako rád.

       


Šalátová variácia 4.
Potrebujeme: mrkvu (*), šalátovú uhorku, paradajky, mladú mrkvičku, trochu soli a olivového oleja. Nakrájať, osoliť, pokvapkať olivovým olejom, premiešať a jesť J . A ak budete mať chuť, môžete si do šalátu pridať trochu majonézy, bieleho jogurtu alebo smotany.

(*) Niekoľko kvapiek olivového oleja v šalátoch nikdy nezaškodí, hlavne keď ide o mrkvu, hlávkový šalát či paradajky. Ich farbivá a niektoré vitamíny sú rozpustné v tukoch a ak ich papáme samotné, naše telo ich nedokáže tak dobre spracovať. Preto k nim treba vždy pridať aspoň kvapku kvalitného oleja.